Grilovanie pod pergolou – ako si ho čo najlepšie užiť

Letná sezóna je v plnom prúde, a to sa nezaobíde bez poriadnej grilovačky. Ak počas vašich záhradných osláv či posedení s priateľmi nechcete byť odkázaní na milosť a nemilosť počasia, zadovážte si pergolu. Pohodlie, ktoré vám poskytne, je na nezaplatenie.

Pri výbere vhodného grilu zohľadnite druh pergoly.

Aký typ pergoly si vybrať, ak radi a často grilujete?

Grilovať sa dá v podstate pod akoukoľvek pergolou, dôležitý je však výber vhodného grilu. V prípade pergoly volíme gril podľa toho, či je pergola otvorená alebo uzavretá.

Otvorená pergola

V prípade otvorenej pergoly je možné použiť ako plynový či elektrický gril, tak aj gril na drevené uhlie. Závisí len na tom, koľko času ste ochotní grilovaním stráviť. Nevýhodou otvorenej pergoly je, že ste limitovaní počasím a náhly dážď či búrka dokáže vašu grilovačku rýchlo ukončiť.

Uzavretá pergola

Pergoly s pevnou strechou vykazujú vysoký užívateľský komfort, ak ale chceme v uzavretej pergole grilovať, je potrebné zamyslieť sa nad bezpečnosťou. Pri tomto type pergoly nie je vhodné používať grily na drevené uhlie, pretože hrozí riziko požiaru. Ideálnym riešením bude plynový alebo elektrický gril, stačí zabezpečiť potrebný zdroj energie.

Bioklimatická pergola

Ak sa pri grilovaní nechcete ničím obmedzovať, bioklimatická pergola s naklápacími lamelami bude tou najlepšou voľbou. Pod takoutu pergolou môžete použiť akýkoľvek typ grilu. Nedáte dopustiť na klasické grilovanie na drevenom uhlí? Naklápaním lamiel do rôznych uhlov dokážete regulovať ako intenzitu slnečného žiarenia, tak prietok vzduchu. Zaistíte si tak príjemný tieň, a zároveň plynulý odvod dymu, ktorý by sa inak hromadil pod pergolou. Uprednostňujete skôr elektrický gril? V hliníkovom profile pergoly môžete jednoducho viesť prívodný kábel k napájacej zásuvke, čo je bezpečnejšie aj komfortnejšie ako používať klasickú predlžovačku.

Bioklimatická pergola s možnosťou naklápania lamiel.

Pre aký typ grilu sa rozhodnúť?

Grily na drevené uhlie

Grilovanie v griloch na drevené uhlie alebo brikety si vyžaduje dlhší čas aj prípravu, avšak zástancom klasiky to vôbec nebude vadiť, keďže tieto grily dodajú jedlu nezameniteľnú chuť a arómu. Nie sú však vhodné do uzavretých pergol, keďže produkujú dym.

Plynové a elektrické grily

Príprava jedla na plynovom či elektrickom grile nám zaberie výrazne kratší čas. Predstavujú vysokú bezpečnosť, jednoduché ovládanie a v podstate čistú manipuláciu. Majú tú výhodu, že sú veľmi rýchlo rozohriate a teplota sa pri nich dá veľmi dobre regulovať. Naviac zvyknú mať integrovanú a vyberateľnú misku na tuk, z ktorej sa po grilovaní tuk jednoducho odstráni a miska sa umyje. Pokrmy pripravené na týchto griloch však nemajú významne odlišnú chuť od bežného domáceho varenia.

Gril na drevené uhlie dodá jedlu správnu chuť a arómu.

Aby sa vám grilovanie nevymklo spod kontroly

V období letných grilovaček sa zvyšuje počet výjazdov hasičov, ktorí často odchádzajú na miesta, kde sa grilovanie zvrtlo. Toto nebezpečenstvo hrozí hlavne pri klasických griloch na drevo a uhlie. Stačí, aby trochu zafúkal vietor a „oheň je na streche“. Hliníková bioklimatická pergola má v tomto smere jasnú výhodu oproti drevenej, nezabúdajte však na to, že väčšina záhradného nábytku je z dreva.

Ako sa vyvarovať požiaru na terase s pergolu?

  • Grilujte len vtedy, keď sú vhodné poveternostné podmienky.
  • Pri griloch na tuhé palivo majte po ruke nádobu s vodou, prípadne vhodný hasiaci prístroj
  • Neklaďte gril do blízkosti horľavých predmetov
  • K elektrickým grilom používajte iba kvalitné predlžovacie káble s prepäťovou ochranou, v prípade bubnových káblov voľte také, ktoré obsahujú tepelnú poistku zabraňujúcu prehriatiu kábla
  • Ak používate pevný elektrický prívod vo forme vonkajšej elektrickej zásuvky, mala by mať zodpovedajúce krytie min. IP44

Niekoľko tipov na správnu údržbu grilov

Keď je po grilovačke, prichádza na rad nepopulárna úloha – vyčistiť gril. Na čistenie nepoužívajte zbytočne agresívne prostriedky, vo väčšine prípadov si vystačíte s obyčajnou hubkou a bežným prostriedkom na umývanie riadu alebo mydlom.

Z grilu na drevené uhlie zložte rošt a pomocou kefy či hubky z neho odstráňte zvyšky jedál a hrubé nečistoty. Následne ho poriadne vypálte nad žeravou pahrebou kým neprestane dymiť. Rošt po vyčistení môžete namazať olejom.

Elektrický gril je na tom z pohľadu čistenia najlepšie. Stačí z neho zložiť grilovaciu platňu a dobre ju vydrhnúť použitím saponátu a hubky na riad, na pripálené zvyšky použite škrabku. Zo spodnej misky vylejte odkvapkaný tuk a pokojne ju vložte do umývačky riadu.

Po každom použití plynového grilu ho najskôr odpojte od prívodu plynu. Následne spáľte zvyšky jedla a tuku tak, že gril rozpálite na vysokú teplotu a počkáte dovtedy, kým z neho prestane vychádzať dym. Spálené zvyšky sa premenia na popol, ktorý už hravo odstránite.

Gril po vyčistení zakryte obalom na grily a uložte ho na suché miesto chránené pred poveternostnými vplyvmi.

Rošt dobre vydrhnite pomocou kefy a saponátu. Zdroj: pixabay.com

Jednoduchý recept na rýchly obed či večeru z grilu

Grilovaný hovädzí steak (Rib Eye Steak)

Prinášame vám recept na steaky z plátkov vysokého hovädzieho roštenca. Je to jeden z najšťavnatejších steakov vďaka svojim tukom prerastaným vláknam, ktoré mäsu dodávajú onú typickú chuť.

Ingrediencie:

  • 4 porcie vysokého hovädzieho roštenca (po 150-200 g)
  • kvalitný, za studena lisovaný olivový olej
  • hrubá morská soľ
  • ideálne čerstvo mleté čierne korenie
  • bylinky (voliteľné)

Postup:

  1. Najprv rozohrejeme gril na vysokú teplotu.
  2. Rošt grilu potrieme tukom, aby sa nám na steak otlačila mriežka roštu.
  3. Steaky bohato okoreníme soľou a korením, mierne potrieme olejom, položíme na rošt a grilujeme podľa chuti z každej strany 6 až 13 minút (záleží, či ich chceme mať viac alebo menej prepečené).
  4. Nadrvené bylinky (šalvia, rozmarín, …) pokvapkáme na tanieri alebo väčšej miske olivovým olejom, položíme na nich ugrilované horúce steaky, ktoré tiež pokvapkáme olejom a niekoľkokrát otočíme, aby sa dobre obalili v bylinnej zmesi.
  5. Steaky takto marinujeme 3 až 5 minút, potom ich ešte raz polejeme olivovým olejom a ihneď podávame.

Dobrú chuť.

Vhodnou kombináciou pergoly a grilu si zaistíte dokonalý zážitok z letnej grilovačky v kruhu blízkych. Užite si pohodové a hlavne bezpečné grilovanie pod pergolou.