Ako si vybrať vŕtačku?

Čas na novú vŕtačku? Ako si ju vybrať? Možnosti sú v podstate neobmedzené. Musíte sa len rozhodnúť, či chcete výkonné elektrické náradie alebo šikovnú vŕtačku na akumulátor. Budete vŕtať do dreva a sadrokartónu alebo potrebujete prevŕtať betón? Odpovede na tieto otázky vám pomôžu s výberom vhodnej vŕtačky.

Zvážte si, ako budete vŕtačku používať

Pred kúpou vŕtačky si musíte ujasniť, na čo ju vlastne potrebujete. Odpovedzte si na otázky:

  1. Do akých povrchov budem vŕtať?
  2. Ako dlho budem vŕtačku priemerne používať?
  3. Budem ju používať v náročnejších polohách, napríklad aj na rebríku? Alebo len na zemi?

Rôzne typy vŕtačiek

Existuje množstvo typov vŕtačiek, vhodných na konkrétne činnosti. Ak chcete vŕtať diery do dreva a sadrokartónu, prípadne občas do muriva, najlepšou voľbou je vŕtačka s príklepom. Ak však chcete od svojej vŕtačky viac, môžete si vybrať z jednotlivých druhov vŕtačiek:

  • Elektrické skrutkovače

Ľahké akumulátorové vŕtačky, ktoré sú ideálne pre práce v domácnosti. Poskladáte s nimi nábytok, utiahnete skrutky v stiesnených priestoroch. Sú malé a praktické. Slúžia však len na skrutkovanie, otvor s nimi nevyvŕtate.

  • Vŕtačky – vŕtacie skrutkovače

Nielenže nimi vyvŕtate otvory do dreva alebo kovu, ale fungujú aj ako skrutkovače. Sú ideálne napríklad na vŕtanie políc, vešanie obrazov, ale aj skladanie nábytku. Perfektný pomocník do domácnosti!

  • Kombinované vŕtačky

Majú podobné funkcie ako vŕtacie skrutkovače, ale disponujú aj príklepom. Preto sú vhodné aj na vŕtanie do muriva alebo tehly.

  • SDS vŕtačky – vŕtacie kladivá

Vďaka funkcii SDS prekonajú aj tie najtvrdšie materiály. Je s nimi možné vŕtanie, vŕtanie s príklepom, ale aj sekanie.

  • Zbíjačky

Ideálne na rozbíjanie tvrdých materiálov ako betón, asfalt, tehla. Vhodné dokonca aj na odstraňovanie dlažieb a obkladu.

Elektrické alebo akumulátorové vŕtačky?

Akumulátorové vŕtačky sú mimoriadne všestranné, výkonné a ľahšie použiteľné. Za nevýhodu možno považovať, že sa s nimi nedá pracovať nepretržite. Na bežné práce v domácnosti sú však aku vŕtačky dokonalou voľbou. Elektrické vŕtačky sú zas určené pre náročných používateľov.