Ako zariadiť izbu pre dvojičky

Deväť mesiacov spolu strávili v brušku svojej mamky, preto je prirodzené, že zdieľajú spoločnú izbu aj po narodení. Čím sú staršie, tým viac sa budú odlišovať ich preferencie a vkus a jedného dňa budú chcieť viac súkromia a vlastnú izbu. No pokiaľ to ide, nie je vhodné dvojičky od seba oddeľovať. Ako však zabezpečiť, aby mali v svojej izbe dostatok súkromia a zároveň sa mohli spolu hrať podľa svojich potrieb?

Postele pre dvojičky

Aj keď môže byť lákavé dať deti do spoločnej veľkej postele, určite preferujte oddelené lôžka. V závislosti od veľkosti miestnosti máte k dispozícii poschodové postele, jednoduché váľandy alebo obľúbené detské postele v tvare domčeka, ktoré poskytujú okrem miesta na odpočinok aj skvelý priestor na hranie a rozvoj detskej fantázie.

Z estetického hľadiska je lákavé voliť rovnaké prikrývky, obliečky a vankúše, ale nie všetky deti to ocenia. Pokiaľ majú obľúbené farby, dovoľte im prejaviť svoju individualitu na rôznych doplnkoch.

Rozdeľte izbu na zóny

Do detskej izby samozrejme patrí hranie, spanie a iné aktivity, preto by ste mali spálne dvojčiat podľa toho rozdeliť. Kvalitné dubové postele a poschodové postele vytvárajú prehľadný priestor na spanie, nehovoriac o úspore miesta v izbe. Môžete si zariadiť študijnú zónu alebo tvorivú zónu, v ktorej bude primerane veľký stôl a niekoľko stoličiek. Mohli by mať aj vlastnú oddychovú zónu s niekoľkými sedacími vakmi, kde si môžu čítať alebo pozerať televíziu.

Pridanie deliacich stien môže pomôcť vytvoriť zóny a poskytnúť každému z dvojčat trochu súkromia alebo pocit vlastného priestoru. Jedným zo spôsobov je súprava tenkých závesov od podlahy až po strop umiestnených uprostred spálne. Nemusí to však byť záves. Knižnica medzi dvoma posteľami môže vytvoriť dojem dvoch oddelených oblastí, ale stále sprostredkúva jeden otvorený priestor v miestnosti.

Steny v neutrálnych farbách

Ak máte deti, ktoré sú ešte príliš malé na to, aby si vedeli vybrať farbu stien v izbičke, využite to a zvoľte neutrálny odtieň – béžovú, sivú alebo krémovú. Keď budú rásť a vytvárať si vlastný vkus, bude jednoduchšie zmeniť farebnú paletu. Staršie deti zvyknú mať svoju obľúbenú farbu, v tom prípade však odporúčame natrieť výrazným odtieňom iba jednu stenu. Pokiaľ sa dvojičky nevedia zhodnúť na obľúbenej farbe, natrite dve oproti stojace steny rôznymi farbami. Takto aj vizuálne rozdelíte izbu na dve zóny.

Zvoľte vhodnú tému

Téma v izbe dodáva miestnosti osobitý charakter a trochu viac individuality. Zároveň dokáže pridať do izby príjemnú atmosféru a uvoľniť príliš jednotvárne pôsobiace jednoduché tvary nábytku. Pokiaľ sú vaše dvojičky chlapec a dievča, môžete sa pohrať s rozprávkovými postavičkami – napríklad Mickey Mouse a Minnie Mouse. Alebo stavte na istotu – čiže na zvieratká. Milujú kone? Alebo máte doma vlastného psíka? Môžete mu v detskej izbe vytvoriť aj pelech, v ktorom bude tráviť čas, keď bude s deťmi.

Starostlivosť o psa však odporúčame presunúť do spoločnej miestnosti, kde budete mať lepší prehľad o jeho interakcii s deťmi, najmä ak ho budú aj kŕmiť. Slovenské granule pre psov Wildfull sú nielen chutné a výživné, ale aj bezpečné pre zvieratká a netoxické pre deti, ak by s nimi občas manipulovali.

Premyslite si úložné priestory

Jednou z ťažkostí dvojčiat je, že deti musia zdieľať takmer všetko. Napriek tomu bude každé potrebovať priestor na svoje osobné veci, takže sa uistite, že máte pre každé dvojča dostatok úložného priestoru. Určte rôzne miesta pre konkrétne veci, ako sú zásuvky v komode na nohavice, na tričká a podobne. Ak je miestnosť dostatočne veľká, je ideálne, ak má každé dieťa vlastný kus nábytku a nie iba konkrétne zásuvky.