Otváranie skriniek a zásuviek v minimalistických kuchyniach

Čo sa interiérového dizajnu týka, v posledných rokoch v ňom jednoznačne prevláda minimalizmus. Vidieť to v podstate vo všetkých miestnostiach, najvýraznejšie zrejme v moderných kuchyniach. A aj na takom detaile ako na otváraní kuchynských skriniek, či zásuviek.

Viacero variant vhodných pre minimalistický štýl

Aj v minimalizme môžeme nájsť klasické úchytky na nábytok. Väčšinou však v tomto štýle nájdeme zapustené úchytky, čo je integrovaná lišta do hrany, prípadne plochy dvierok, zafrézované úchytky, ktoré sú tvorené akýmsi žliabkom v dvierkach alebo rovno bezúchytkové otváranie dvierok a zásuviek. To funguje tak, že na otvorenie stačí jemný dotyk alebo ľahké zatlačenie.

Určite vám je jasné, prečo práve takéto riešenia otvárania skriniek a zásuviek prevládajú v minimalizme. Skvelo sa totižto hodia k čistým líniám tohto v súčasnosti jednoznačne najobľúbenejšieho štýlu interiérového dizajnu.

A ako to je pri bezúchytkovom otváraní s udržiavaním čistoty? Sú totižto ľudia, ktorí preferujú klasické úchytky a argumentujú práve lepším udržiavaním čistoty. Pravdou je, že závisí od povrchovej úpravy kuchynskej linky. Ak na nej vidno každý odtlačok prsta, určite budete musieť takéto dvierka častejšie čistiť, ale s vhodnou povrchovou úpravou môžete tento problém minimalizovať.

Ako funguje bezúchytkové ovládanie?

Zamerajme sa teraz na bezúchytkové otváranie. Už sme si povedali, že v takomto prípade sa stačí skrinky, či zásuvky jemne dotknúť, alebo na ňu zľahka zatlačiť a otvorí sa. Aký mechanizmus sa však skrýva „pod povrchom“?

Používajú sa dva druhy mechanizmu. Lacnejšie prevedenie funguje na princípe pružiny v závesoch a pántoch, ktorá otvorí dvierka, či zásuvku. Drahšou, ale v mnohých ohľadoch lepšou variantou je elektrický mechanizmus otvárania, ktorý sa často uprednostňuje práve v kuchynských linkách.

Zdroj obrázka:

Autor: Serghei Starus / Shutterstock.com