Rozmýšľate nad pozemkom v oblasti, kde nie je kanalizácia?

Našli ste si skvelý pozemok pre váš nový dom? Výborná lokalita, krásne prostredie, ale že to má jednu nezanedbateľnú chybičku? V lokalite, kde sa pozemok nachádza, chýba kanalizácia? Ale veď riešenie vôbec nie je zložité.

Žumpa je síce starosť naviac, ale nie je to nič, čo by ste nezvládli

Stačí si vybrať vhodnú žumpu. Dobrou voľbou sú kvalitné betónové žumpy z vodotesného betónu a oceľovej výstuže. Na takúto žumpu sa ešte nanáša asfaltový náter, aby bola predĺžená jej životnosť.

Dobre zvážiť je potrebné samotný objem žumpy. Predsa len nechcete odčerpávať žumpu každý týždeň? Správna veľkosť záleží od počtu osôb v domácnosti a od približnej dennej spotreby vody. V tomto si určite nechajte poradiť od odborníkov.

Vás ale čaká ešte jedna voľba. Vyberiete si jednokomorovú žumpu alebo dvojkomorovú, takzvaný septik? Jednokomorová žumpa je najzákladnejšie riešenie. Jednoducho zadržiava odpadovú vodu a keď sa naplní, je potrebné ju odčerpať.

Viete, aký typ žumpy si vyberiete? A nechcete k nej aj nádrž na dažďovú vodu?

Septik alebo teda dvojkomorová žumpa už dokáže vďaka svojej konštrukcii odpadovú vodu prečisťovať. Ako názov napovedá, skladá sa z dvoch komôr. Na dne prvej komory sa usadzuje kal a na povrchu ostáva tekutá zložka odpadovej vody.

Na dne druhej komory sa usadzujú jemnejšie čiastočky a voda, ktorá ostáva na jej povrchu, je tak zbavená veľkej časti kalu a pevných častí. Takto prečistenú vodu je potom možné vypúšťať do povrchových alebo podzemných vôd, čo značne predlžuje intervaly odčerpávania žumpy.

Nech si už vyberiete akýkoľvek typ žumpy, skúste k nej pridať ešte jednu betónovú nádrž. Prečo? Využívajú sa totižto aj ako nádrže na dažďovú vodu a predstavujú efektívny spôsob, ako ju zachytávať pre ďalšie použitie akým môže byť polievanie záhrady, či splachovanie.

A aká je vlastne výhoda betónovej nádrže na dažďovú vodu oproti sudom? Okrem mnohonásobne vyššiemu objemu aj to, že je umiestnená pod zemou. Áno, potrebujete mať na ňu priestor a vykopanú jamu, ale keďže bude nádrž zahrnutá zemou, voda v nej si bude udržiavať nižšiu teplotu, čo zabraňuje množeniu nežiaducich baktérií.

Zdroj obrázka:

Autor: Yuri Snegur / Shutterstock.com