Štyri obľúbené typy podláh aj pre váš dom alebo byt

Pri výbere podlahy do domu alebo bytu máte naozaj široký výber. Až tak, že sa človek môže ľahko stratiť pri porovnávaní rôznych typov podláh. Prinášame vám preto stručný prehľad najobľúbenejších podláh.

Drevené a laminátové podlahy

Začneme pri nestarnúcej klasike, ktorou je drevo. Drevené podlahy sa stále tešia veľkej obľube najmä preto, že sú na dotyk teplé, dobre izolujú hluk, dávajú interiéru luxusný vzhľad a ľahko sa čistia. Výhodou je aj to, že v prípade poškodenia je možné drevenú podlahu ľahko prebrúsiť a znova opracovať bez toho, aby ste museli meniť podlahu v celej miestnosti. Avšak drevenú podlahu je potrebné aspoň raz za rok ošetriť na to určenými prípravkami a taktiež nie každá je vhodná na podlahové kúrenie. No a ešte jedna zásadná nevýhoda: cena.

Obľúbené sú aj laminátové podlahy a to hlavne vďaka svojej nízkej cene. Tá však nie je jedinou výhodou laminátovej podlahy. Jednoducho sa pokladá, má nízku konštrukčnú výšku, je pomerne odolná a ľahko sa o ňu stará. A to množstvo rôznych dekorov! Nevýhodami sú nutnosť použitia podložky, citlivosť na vlhkosť (aj keď sa nájdu aj laminátové podlahy s ochranou proti napučaniu) a celkovo kolísavá kvalita rôznych výrobcov.

Vinylové a korkové podlahy

Zrejme najväčším konkurentom laminátových podláh sú moderné vinylové podlahy. Hlavnou výhodu (nielen) oproti laminátu je 100% vodeodolnosť. Podobne ako laminát aj vinylové podlahy sa ľahko pokladajú aj čistia. Ich nevýhodou je náchylnosť na ťažko odstrániteľné poškodenie od ostrých predmetov. A čo cena? Záleží od uhla pohľadu: je vyššia ako pri lamináte, ale rozhodne nejde o extrémne drahý typ podlahy.

Začali sme drevenou podlahou, tak skončíme jej dostupnejšou alternatívou, ktorou je korková podlaha vyrábajúca sa z kôry korkového dubu. Ide o obzvlášť teplý a tichý typ podlahy. Je tu však riziko rýchlejšieho poškodenia a ak nie je korková podlaha dôkladne ošetrená, neprospieva jej ani voda.

Zdroj obrázka:

Autor: REDPIXEL / Stock.adobe.com