Tri najobľúbenejšie varianty tieniacej techniky pre strešné okná  

Mnohých ľudí láka podkrovné bývanie pre svoju nenapodobniteľnú romantickú atmosféru. Ak patríte k nim a pri stavbe domu plánujete aj podkrovné izby, je potrebné si uvedomiť, že pri strešných oknách je dôkladný výber tienenia ešte dôležitejší ako v prípade klasických okien.

Ešte väčšia dôležitosť účinného tienenia

Táto extra potreba dobrého tienenia má pádny dôvod. Cez strešné okná preniká do interiéru väčšie množstvo slnečných lúčov ako pri klasických oknách. Niekedy to síce môže byť k dobru veci, ale rozhodne to neplatí vždy. A obzvlášť nie počas letných horúčav, ktoré nás onedlho čakajú.

Našťastie, ponuka tieniacej techniky pre strešné okná je dostatočne variabilná a platí to aj pre produkty z kategórie strešné okná doplnky. Poďme sa teda pozrieť na niektoré obľúbené varianty tieniacej techniky pre strešné okná.

Screenové, zatemňujúce a vonkajšie rolety

Pre jednoduché zatienenie vám poslúži výhodná screenová roleta pre strešné okná. Tento typ roliet filtruje a jemne tlmí prepustené denné svetlo. Ide tak o rolety, ktoré sa hodia do miestností, v ktorých nie je vyžadované úplné zatemnenie (obývacia izba, kuchyňa, či kúpeľňa).

V prípade potreby úplného zatemnenia miestnosti poslúžia zatemňujúce rolety. Ideálne sú tak do miestností, v ktorých sa spáva (spálňa a detská izba). Okrem toho, že plne stiahnuté takéto rolety úplne zatemnia miestnosť, je možné ich fixovať v akejkoľvek polohe, čo umožňuje reguláciu množstva svetla, ktoré preniká do miestnosti.

Do tretice spomenieme ešte riešenie riešenie ideálne do letných horúčav, ktoré majú schopnosť až nepríjemne vyhriať interiér domu. Ide o vonkajšie rolety na strešné okná. Čo sa týka samotného tienenia, sú na tom podobne ako screenové rolety, ale ich výhoda spočíva práve v ochrane pred prehrievaním interiéru. Keďže sú umiestnené z vonkajšej strany, blokujú slnečné lúče ešte skôr, ako dopadnú na okno.

Zdroj obrázka:

Autor: Petr Necas / Stock.adobe.com