Izbové rastliny, ktoré ozdobia váš domov a navodia všetky dobré vibrácie

Mnoho ľudí je náchylných na  biofíliu, podvedomie musí byť nejako spojené s prírodou. Možno aj preto si mnohí z nás radi na parapetoch pestujú orchidey, kaktusy a fialky. Ale málokto z nás by hádal, že niektoré izbové rastliny môžu priniesť veľa dobrého, okrem iba estetického potešenia. Môžu napríklad čistiť vzduch, prispievať k dobrému spánku, ba dokonca odpudzovať komáre a iný hmyz.

Rastliny, ktoré dobre čistia vzduch

Pri odstraňovaní prchavých organických znečisťujúcich látok, ako sú benzén, formaldehyd a trichlóretylén, sa najlepšie osvedčujú dracaény (najmä červenohranné a kukuričné stonky dracaena), lekná, chryzantémy, brečtan anglický, Gerbera jamesonii a Nephrolepis.

Podľa výskumu NASA je bambusová palma šampiónom v čistení vzduchu od formaldehydu, zatiaľ čo Gerbera jamesonii je šampiónom v zbavovaní benzénu z okolitého prostredia.

Chlorophytum comosum je ďalšia rastlina, ktorá čistí vzduch. Štúdie preukázali, že táto rastlina odstraňuje asi 90% potenciálne rakovinotvorného formaldehydu zo vzduchu v miestnosti, čo môže byť nebezpečné pri dlhodobom vdychovaní. Okrem čistenia vzduchu Chlorophytum comosum absorbuje pachy a jedovaté pary, ako aj udržuje normálnu hladinu kyslíka v miestnosti a podporuje tak lepší spánok.

Rastliny, ktoré zlepšujú spánok

Aromatické kvety rastliny Gardenia jasminoides sú tiež dobrou alternatívou k práškom na spanie.

Je dokázané, že vôňa  jazmínu zmierňuje úzkosť, pomáha ľuďom zaspať a prispieva ku kvalitnému spánku. To všetko zase môže zvýšiť mozgovú aktivitu počas dňa.

Passiflora (alebo mučenka) nielen zlepšuje náladu človeka v žiarivých farbách, ale zlepšuje náladu aj vďaka upokojujúcej aróme. V jednej malej štúdii vedci zistili, že kvety passiflora môžu pomôcť úzkosti lepšie ako niektoré sedatíva, pretože sa zdá, že majú menej vedľajších účinkov.

Rastliny, ktoré zvyšujú vlhkosť

Rastliny s veľkými a širokými listami sú spravidla najlepšie pri zvyšovaní vnútornej vlhkosti. Ideálna úroveň vlhkosti v domácnosti by mala byť  okolo 50%. Ak je to menej ako 30%, vzduch je príliš suchý a ak je viac ako 60%, je príliš vlhký.

Chlorophytum je jednou z najlepších rastlín, ktoré sa dajú kúpiť na zvýšenie vlhkosti v miestnosti.

Okrem čistenia vzduchu prispievajú pokojné ľalie aj k zvýšeniu vlhkosti v miestnosti o 5%. To znamená, že pomáha zbaviť sa nepríjemného sucha v nose a hrdle, čo zaručuje lepší spánok.

Vzduch môžu zvlhčovať aj rastliny ako palma areková a diablov brečtan.