Zerowaste je viac než len móda. Skúste to!

Produkcia odpadu je obrovská. Pravdou je, že recyklovanie je len malou pomocou. Lepšie je totiž žiť tak, aby sme neprodukovali žiadny odpad. Ako na to?

Asi nie je človek, ktorému by bolo ľahostajné, koľko sa dnes produkuje odpadu. Väčšina z nás preto recykluje. Triedime papier, plasty, sklo, plechovky aj textil. Avšak problém je v tom, že to na nás pôsobí ako odpustky a máme potom pocit, že ak vyprodukovaný odpad vytriedime, stačí to. Triedenie by malo byť samozrejmosťou, ale tou by malo byť aj to, že sa snažíme vyprodukovať odpadu čo najmenej. Ekologickou domácnosťou v štýle zerowaste je tá, ktorá dokáže žiť bez odpadu, a to aj bez toho recyklovateľného.

Skúste každý odpad ešte raz použiť

Zamyslite sa nad každou vecou, ktorú idete vyhodiť, či ju ešte nedokážete na niečo použiť. Obaly od jogurtov môžu poslúžiť na predpestovanie rastliniek na záhradku. Vydržia aj niekoľko sezón. Ak ich ale nemáte medzi sezónami kde skladovať, tak ich vytrieďte do plastu. Ale až potom, čo ich na predpestovanie použijete.

Preferujte biologicky rozložiteľné produkty

Tašky, ktoré sa dajú kompostovať. Prírodné hubky na odstránenie mak-upu či na umývanie. To sú opäť iba dve z mnohých vecí, ktoré sa postupne objavujú a pomáhajú nám žiť bez odpadu. Pátrajte po týchto produktoch v štýle životnej filozofie zerowaste aktívne a snažte sa ich používať.

Zásobte sa zásobníkmi na potraviny a nakupujte bezobalu

Bez obalu znamená bez odpadu. Kvalitné a odolné zásobníky na potraviny sú základom, aby sme mohli začať týmto spôsobom nakupovať a skladovať potraviny. Potom vás už čaká iba malé pátranie. V každom väčšom meste však už bezobalový obchod nájdete. Ak už musíte nakupovať potraviny v obaloch, preferujte papierové, alebo také, ktoré dokážete využiť.

Vyhnite sa jednorazovým plastom

Veľkým problém sú jednorazové plasty. Typickým príkladom sú slamky. Nemusíte sa ich vzdávať. Nahraďte ich ale materiálom trvanlivým. Zadovážte si teda konečne slamky zo skla alebo ešte lepšie nerezové.

Neprodukujte ani bioodpad

Vermikompostér s usilovnými dážďovkami môžete mať priamo v kuchyni. Každý zbytok zo zeleniny ich poteší a za odmenu vám vyrobia prírodné hnojivo na vaše izbové rastliny, ale aj na záhradku.