Šetrite teplo v domácnosti

Teplo je jedným z najväčších výdavkov. V našich klimatických podmienkach je potreba kúriť naozaj často, aby nám bolo príjemne. Stále viac ľudí hľadá cesty, ako za teplo ušetriť.

Tipy pre vás

Ak máte ústredné kúrenie, tak ho nezabudnite odvzdušniť pomocou odvzdušňovacieho kľúča. Najprv ho pustite naplno a potom pod neho dajte handru, aby zachytil unikajúce vodu. Akonáhle vzduch utečie, opäť ventil uzavrite. Užitočné je tiež dať hliníkovú fóliu za radiátor, aby stena nepohlcovali toľko tepla, ale odrážalo sa do miestnosti. Častým problémom sú aj zbytočné prekážky, ktoré bránia v šíreniu tepla, kúrenie je vhodné utierať od prachu, nesušiť na ňom bielizeň a tiež cez neho nemať dlhé záclony alebo závesy. Tiež by pred kúrením nemal byť žiadny nábytok, ktorý bude teplo blokovať.

Ideálne investíciou je termostat. Vymrznutej miestnosti sa oveľa dlhšie vyhrievajú, preto je dobré nastaviť termostat, aby aby vám miestnosť vykúril skôr než sa vrátite napríklad z práce. Dôležité je tiež nezvyk si na vysoké teploty, nie je to ani zdravé, teplota v miestnosti je najvhodnejšie okolo 20-22 ° C. Aby ste ušetrili za teplo, skontrolujte tiež, či vaše okná a dvere dostatočne dobre tesní. Ak bývate v rodinnom dome, je vhodné zvážiť zateplenie domu pomocou polystyrénu alebo minerálnej a sklenej vaty. Dobrou radou je tiež zatvárať dvere do miestností, kde sa zdržujete najmenej, viac tepla tak zostane v miestnostiach, kde trávite najviac času. Ak vás trápia zima od zeme, je dobré mať hrubé ponožky a zvážiť obstaranie koberca. Dokonca aj v zime je potreba vetrať vzduch, zvážte obstaranie rekuperačné jednotky, s ktorou môžete vetrať pri minimálnych tepelných stratách.