Zabezpečte si svoje bývanie. Pomocníkmi sú fotopasce, kamery aj alarmy

V klasickom byte je zabezpečenie pomerne jednoduché. Hlavne ak bývame vo vyššom poschodí, vystačíme si s bezpečnostnými dvermi. Horším prípadom je rodinný dom, kde nám bezpečnostné dvere nepomôžu. Ako na jeho zabezpečenie pred nevítanými hosťami?

Zabezpečiť rodinný dom je pomerne zložité. Snáď žiadny nemá len jeden vstup. Okrem vchodových dverí máme aj garážové, druhým vstupom býva obvykle zadný východ na záhradu. Taktiež okná nie sú situované len vyššie a často sú kompletne jednoducho prístupné. Ako zaistiť bezpečnosť v podobnom objekte? Ideálne kombináciou viacerých metód.

Bezpečnostné dvere sú síce dobré aj v tomto prípade, ale bývajú len jedným zo zabezpečovacích prvkov. Do interiéru je ideálne inštalovať alarm. Vonkajší priestor by nám mal chrániť kamerový systém alebo fotopasca. Aký je medzi nimi rozdiel?

Fotopasca vs. kamerový systém

Kamerové systémy

Kamera či kamerový systém na dom sú zariadenia na nahrávanie obrazu zaznamenateľného v okolí kamery. Môžu byť interiérové, ale častejšie sa pre zabezpečenie používajú vo vonkajšom prostredí. Kamery sa nijak nemaskujú a obvykle sú vidieť. Pripojujú sa kabelážou, pretože potrebujú pripojenie k zdroju elektrickej energie. Väčšinou majú trvalé umiestnenie. Kamerový systém je vždy napojený na monitor. Interný v nehnuteľnosti, alebo vzdialený. Výhodou kamier je, že už ich prítomnosť páchateľa často odradí od vniknutia do objektu. Niekde sa preto inštalujú aspoň atrapy kamier. Na druhú stanu niekedy oceníme skôr neviditeľné zabezpečenie. Tým je fotopasca.

Fotopasce

Fotopasce máme spojené skôr s využitím pre pozorovanie prírody než s ochranou našich nehnuteľností, či už rodinného domu alebo chaty. Avšak práve v ochrane majetku sú dnes často uprednostňované pred kamerami. Ich výhodou je možnosť jednoduchého premiestnenia bez nutnosti inštalácie kabeláže. Sú dlhšiu dobu nezávislé na zdroji energie. Obvykle ide o desiatky dní až mesiace. Potom potrebujú dobiť či vymeniť batérie. Ale existujú aj fotopasce, ktoré sú napojené na solárne dobíjanie. Umiestňujú sa tak, aby neboli vidieť. Často na strom, krík, kdekoľvek, kde ich jednoducho zamaskujeme. Vedia fotografovať aj natočiť krátke video. Sú schopné snímať aj v noci. Pokiaľ máte fotopascu s GSM modulom, odošle vám fotografie a video aj automaticky na váš mobilný telefón.

Do domu patrí alarm

Ideálnou ochranou objektov v interiéroch sú alarmy. Dobrou voľbou je Jablotron alarm. Ponúka sa ako drôtový aj bezdrôtový. Tieto systémy dokážu nielen chrániť náš objekt, ale aj obsluhovať rôzne zariadenia a súčasti nášho bývania. Či už ide o svetlá, žalúzie a rolety, termostat, ventilátory a ďalšie. Inštalácia alarmu od Jablotronu patrí do rúk profesionálom. Dobrou voľbou je Jablotron 100, ku ktorému si máte možnosť vybrať veľké množstvo rôznych bezpečnostných prvkov – detektory pohybu, kamery, prístupové moduly aj ovládač. Vaša domácnosť sa vďaka nim stane nielen bezpečnou, ale aj inteligentnou.

TIP: Montáž Jablotron alarmov, ale aj kamerových systémov a fotopascí, ponúka Hacom.sk. Firma zariadenia predáva, inštaluje aj servisuje. Taktiež vám poradí s výberom.