Módne závesy roku 2023: rady od dizajnérov

Dizajn textílií v interiéri je posledným dotykom dlhého procesu premeny priestoru. Je škoda, ak vás po drahej oprave jednotlivé diely neúprosne vrátia do minulosti. Pozrite sa na svoje závesy. Porovnajte ich s katalógmi dizajnových interiérov, výzdobou kaviarní a kancelárií. Cítite náladu v miestnosti. Sú závesy zjavne zastarané? Čas na zmenu.

Spôsoby upevnenia a príslušenstvo

Masívne rímsy so zahnutými detailmi a krištáľovými guľami vyšli z módy. Aktuálne riešenia na upevnenie závesov:

  1. Vedenie skryté vo výklenku zaveseného stropu; systém koľajníc zodpovedá farbe stropu. Látka pôsobí ako predĺženie steny, dokonca ani masívny zatemňovací záves nezmení konfiguráciu priestoru.
  2. Namiesto štipcov alebo pútok visiacich z garniže je šírka závesu regulovaná kovovými krúžkami všitými do látky. Záves je dlhší, miestnosť sa zdá vyššia. Očká sú často súčasťou moderných závesov.
  3. Záhradné závesy na altánky, terasy, detské izby potrebujú časté pranie. Pohodlne sa upevňujú na stuhy alebo magnetické pútka, výmena textilu zaberie pár minút.

Obyčajné závesy

Lakonický dizajn okien je stále v trende. Dizajnéri používajú dve vizuálne techniky na vytvorenie atmosféry v miestnosti.

Monochromatický dizajn závesov podporuje paletu miestnosti, farby stien, podlahy, koberca a čalúneného nábytku. Hlavnými detailmi interiéru sú stabilné pozadie pre farebné akcenty, ktoré sa ľahko menia: obrusy, vankúše, prikrývky.

Akcentný dizajn priťahuje pozornosť k oknám. Stačí vymeniť závesy, kontrast so stenami okamžite zmení náladu v miestnosti. Svetlé monochromatické závesy sa často používajú na zdobenie spoločných priestorov a flexibilných kancelárií: dodávajú energiu bez radikálnej rekonštrukcie.

Malý vzor

Veľký formát rastlinného ornamentu nahradila drobná kresba: kytice kvetov, bunky, ornamenty, abstrakcia. Nudí vás trendový minimalistický dizajn a pripomína vám to kanceláriu? Závesy s malým vzorom ozdobia miestnosť. Jednoduché riešenie mení objem miestnosti, upozorňuje na farebné akcenty, ktoré boli predtým neviditeľné.

Dôležité! Harmóniu vytvára jednota odtieňov jednotlivých prvkov vzoru horizontálne a vertikálne: koberec a záclony. Inak je zmes farieb v malom vzore únavná.

Široké pruhy

Detail z interiéru 70. rokov je opäť aktuálny. Achromatické a monochromatické kombinácie pruhov dopĺňajú módny lakonický interiér v štýle minimalizmu, škandinávskeho a hi-tech, ale nerobia to príliš nudné. Pohrajte sa s priestorom: vyberte si tri prehozy na posteľ alebo sadu vankúšov do obývačky tak, aby ladili s pruhmi.

Módny dizajn 2023 je harmóniou odtieňov. Textílie, steny, podlahy a nábytok s rôznymi textúrami vytvárajú náladu: kokónový efekt domu alebo hotela, náboj energie v kancelárii, škôlke a pizzerii, upokojenie detskej izby alebo kúzlo cukrárne. Vymeňte závesy podľa nálady. Je to lacnejšie ako oprava.