Žalúzie sú stále veľmi obľúbené. Aké majú výhody a nevýhody?

Súčasný trh ponúka množstvo druhov tieniacej techniky. To nám dáva možnosť vybrať si tienenie, ktoré bude do bodky spĺňať všetky naše predstavy a požiadavky. Ale aj skrz túto variabilitu trhu si stále držia svojich fanúšikov žalúzie.

Už nie sú na trhu tak dominanté, ale stále majú svojich priaznivcov

Asi by sme len ťažko hľadali človeka, ktorý žalúzie nikdy nemal, keďže ešte pred niekoľkými rokmi boli pre väčšinu ľudí v otázke tienenia voľbou číslo jeden. Teraz už také dominantné postavenie na trhu nemajú a možno ich už v popularite predbehli rolety, ale stále ide o jeden z najobľúbenejších druhov tienenia.

Samozrejme aj žalúzie prešli menšími obmenami, populárnym sa stalo aj ich vonkajšie prevedenie a aj vertikálne žalúzie, ktoré boli kedysi doménou kancelárskych priestorov, si našli svoje miesto aj v domácnostiach. Keby sme však mali porovnať jednotlivé druhy žalúzií, stále by boli jednotkou klasické interiérové žalúzie.

Kvôli čomu sa oplatí vybrať si žalúzie? A kedy radšej zvoliť iné tienenie?

Žalúzie ocenia obzvlášť tí, ktorí chcú možnosť čo najplynulejšie regulovať množstvo slnečných lúčov, ktoré prenikajú do interiéru. Ich lamely totižto môžete ľubovoľne naklápať a samozrejme, celé žalúzie vyťahovať, či sťahovať. Ovládajú sa pritom jednoducho a keďže žalúzie sú (a obzvlášť boli) populárne, určite je vám ich ovládanie dobre známe. Ich plusom je aj široká škála farebných prevedení, ktoré vám umožňujú prispôsobiť si žalúzie hoc aj parapetám, či inému prvku v interiéri.

A čo nevýhody žalúzií? Aj keď umožňujú plynule regulovať množstvo svetla, nedokážu tak zatemniť interiér ako rolety. Pre niekoho to môže byť veľká prekážka, pre niekoho zanedbateľná vec, takže dôležitý je váš subjektívny názor. Rovnako tak treba podotknúť, že aj keď žalúzie sú v podstate jednoduchý mechanizmus, sú náchylnejšie na poruchy v porovnaní s ich najväčším konkurentom, roletami.

Zdroj obrázka:

Autor: Christine Bird / Shutterstock.com