Problém sa slimáky na záhrade

Vypestovať na záhone vlastnú zeleninu je krásne, človek nemusí chodiť do obchodu, aby si mohol dopriať napríklad reďkovky, paradajky, kalerábu a mnoho ďalšieho. Veľmi nepríjemným zistením je, keď sa na záhrade objaví slimáci. Dokážu zlikvidovať aj celú úrodu. Prestavíme si niekoľko tipov, ako proti nim bojovať.

Tipy pre boj so slimákmi

Jednou z obľúbených zbraní je použitie vápna alebo tiež škrupín z vajec či tiež štrku, keď takto ohraničíme záhon, slimáci sa cez túto barikádu nedostanú, je však neustále potrebné túto barikádu obnovovať, pretože treba vápno sa zmyje s každým dažďom. Účinnou metódou je zbieranie alebo napichovanie slimákov, akčné sú najmä v nočných hodinách, po zobratie je vhodné ich odniesť ďaleko. Ďalšou metódou je použitie usadeniny z kávy, pre slimákmi je kofeín smrteľný. Niektorí ľudia spoliehajú na to, že slimáky utopí, môžete ich utopiť v studenej vode alebo môžete použiť horúcu vodu, ktorá je zabije veľmi rýchlo.

Obľúbené sú tiež pasce, môžete odrezať pet fľašu na polovicu, naplniť ju pivom a zapustiť do zeme, slimáky priláka vôňa piva a v pasci sa následne utopí. Použiť sa dá aj zmotaný mokrý koberec alebo zhnité drevo, slimáci sa tam budú chcieť schovať a ľahšie je potom pozbierate. Záhradu tiež môžete rozdeliť na sekcie, ktoré budú rozdelené vysokým plechom alebo pletivom, cez ktoré sa slimáci nedostanú. Ak máte väčšiu záhradu, vyplatí sa zaobstarať nepriateľa slimákov, ktorým je indický bežec, táto kačica slimáky miluje a spoľahlivo vyžerie všetky slimáky zo záhrady.
Účinné sú tiež rôzne chemické prostriedky na slimáky, tie vám však najlepšie poradí priamo v obchode.