Je lepší jeden veľký matrac alebo dva samostatné?

Na kvalitu vášho spánku má zo všetkého najväčší vplyv to, aký máte matrac. Jeho výberu by ste tak mali venovať náležitú pozornosť a na kúpu si vyčleniť dostatočný rozpočet, pretože ide o niečo, na čom sa naozaj neoplatí šetriť.

Výber matraca je individuálnou záležitosťou

Ak teraz zoberieme do úvahy manželské postele, základnou otázkou je, či kúpiť jeden veľký matrac, alebo dva samostatné, napríklad pohodlné matrace 90 x 200. Jednoduchá odpoveď by znela: dva samostatné matrace. Objasnime si však, prečo je to tak.

To, aký matrac je pre vás najvhodnejší, závisí od viacerých individuálnych faktorov. Sem patrí vaša hmotnosť, najčastejšia spánková poloha, či prípadné zdravotné problémy s bolesťami chrbta, alebo napríklad nadmerným potením.

Môže sa tak jednoducho stať, že každému z partnerov bude vyhovovať diametrálne odlišný matrac. A práve tento fakt je najhlavnejším dôvodovom, prečo si pre manželskú posteľ vybrať dva samostatné matrace. Nie je však jediným.

Ďalšie výhody jedného aj druhého riešenia

V prípade, že chcete mať polohovateľné rošty, iná možnosť, než mať samostatné matrace, nie je. Výhodou samostatných matracov je aj ľahšia manipulácia s nimi, čo oceníte pri ich pravidelnej údržbe.

Zrejme vám teraz napadá otázka, či má aj riešenie v podobe jedného veľké matraca, akými sú napríklad veľké matrace 160 x 200, nejaké výhody. Samozrejme, že má, i keď ich je menej a nie sú tak zásadné ako výhody dvoch samostatných matracov.

Jedne veľký matrac má výhodu, ak máte obmedzený rozpočet. Takéto riešenie je totižto lacnejšie, než kupovať dva samostatné matrace. Ďalšou výhodu (hlavne pri mäkších matracoch) je, že v strede postele nebudete cítiť žiadny spoj. A taktiež pre kontinentálne postele je lepším riešením jeden veľký matrac, v tomto prípade aj s protišmykovou úpravou.

Zdroj obrázka:

Autor: S_L / Shutterstock.com