Správny výber plotu

Kúpili ste nový pozemok alebo je okolo toho súčasného nevyhovujúce plot? Potom je potrebné zaobstarať nový. Výber nového plotu sa môže zdať ako ľahká úloha, však nie je. Zistíte, že existuje príliš veľké množstvo možností a každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Vždy myslite na to, že mnoho druhov plotov potrebuje pevné základy. Takéto ploty sú podstatne drahšie a potrebujete na ne i stavebné povolenie. Ďalej existujú ploty, kde nepotrebujete pevné základy a iba sa zabetónujú tyče alebo stĺpiky.

Na čo je potrebné myslieť

U plotu je vždy potrebné myslieť na ochranu, na cenu, údržbu a tiež na súkromie. Z hľadiska ochrany mnoho ľudí preferuje ploty, ktoré zlodej len tak neprekoná. V takom ohľade sú vhodné kovové ploty, vysoké betónové ploty, ale aj živé ploty. U živých plotov je potrebné počítať s neustálou starostlivosťou a trvá dlho než vám takýto plot vyrastie.
Ak chcete rýchle a lacné riešenie, ideálne sú pletivové ploty, môžete ich kombinovať napríklad aj so živým plotom alebo tujami. Rýchlu výstavbu ponúka aj betónové ploty. U nich je veľkou výhodou, že sú bezúdržbové a poskytnú vám perfektné súkromie. Súkromie je faktor, ktorý je pri výbere plotu tiež potrebné brať do úvahy, nie každý je rád, že je na jeho pozemok vidieť. Stále viac rastie popularita plotov, ktoré sú vyrobené z gabiónov, teda oceľových klietok naplnených kamene, taký plot má prírodný vzhľad a zaručene cez neho nie je vidieť.
Či už budete plot vyberať kdekoľvek, vždy zvážte dôležité kritériá a nepozerajte len na cenu alebo iba na vzhľad, plot bude stáť pri vášho pozemku veľmi dlho a je potrebné, aby vám vo všetkých ohľadoch vyhovoval.