Príprava detskej izby sa môže zdať ako ľahká úloha, ale nie vždy to tak je. Deti sú hravé, akčné a zvedavé. Treba na to myslieť aj pri výbave. U detí je v prvom rade potrebné myslieť na bezpečnosť. Základom sú ochranné kryty na zásuvky a nábytok, ktorý nemá ostré hrany, o ktoré by sa dieťa mohlo udrieť. Pozor dajte aj na ostré hrany posteľou, deti často rady po posteli skáču.

Na čo ešte myslieť

Ak preferujete ako podlahovú krytinu dlažbu alebo parkety, myslite na to, že si deti rady hrajú na zemi, v detskej izbe je preto vhodný veľký koberec, ktorý deťom umožní hrať sa aj na zemi, je skvelou tepelnou izoláciou. Vyvarujte sa však malým koberečkům a podložkám umiestnených na klzkom povrchu, dieťa by sa mohlo na takom koberčeku zložiť klobúk a ublížiť si. Nikdy v detskej izbe nedávajte nič príliš vysoko, tým sú na mysli vysoko umiestnené šuplíky alebo skrinky. Deti majú tendenciu za nimi šplhať a to môže znamenať, že môžu spadnúť. Veľmi nebezpečná sú pre deti okná, môžu ich ľahko otvoriť a vypadnúť, preto je vhodné zaobstarať detskej poistky na okná.

V detskej izbe je niekedy ťažké upratovať, obzvlášť, ak majú deti viac hračiek, zabudnite preto na veľké množstvo malých šuplíkov a radšej zvoľte väčšiu boxy alebo truhly na hračky, ktoré umožnia rýchle upratovanie a deťom ľahký prístup k hračkám.
Čo sa týka voľby farieb, detská izba nie je vhodný biely, skôr vyberte farby, ktoré budú na deti pôsobiť príjemne, od svetlo modrej až po ružovú, marhuľovú a ďalšie. Izba by mala byť veselý, vhodné je stenu ozdobiť rôznymi obrázkami alebo plagáty s obľúbenými rozprávkovými postavičkami.