Čo môže byť príčinou ženskej neplodnosti?

S neplodnosťou sa stretáva veľké množstvo žien. Jednou z možností je pcos – syndróm polycystických vaječníkov. Riziko predstavujú aj kvasinky.

Čo je PCOS?

Spôsobuje ho hormonálna nerovnováha – vyššia produkcia mužských pohlavných hormónov a luteinizačného hormónu. Ten má na starosti priebeh menštruačného cyklu. Nedochádza k uvoľňovaniu vajíčka vo folikule a nenastáva ovulácia, pri ktorej dochádza k oplodneniu vajíčka. Pri PCOS dochádza k hromadeniu vajíčok vo folikule na povrchu vaječníka a vytvárajú sa cysty.

Aké sú príznaky?

Vďaka vychýleniu hladiny hormónov dochádza k poruchám menštruačného cyklu, menštruácia je veľmi nepravidelná a šanca na prirodzené otehotnenie je veľmi malá. Vzhľadom na to, že v tele sa nachádza viac mužských pohlavných hormónov, môže sa objavovať ochlpenie na neobvyklých miestach, akné alebo vypadávajú vlasy.
Väčšina žien má aj metabolické poruchy. Častým javom je obezita. Tiež je vyššie riziko vzniku diabetu 2. typu alebo vznik kardiovaskulárnych porúch.

Kvasinkové infekcie

Kvasinky patria medzi jednobunkové organizmy. Kvasinky na jazyku a v ústach udržujú zdravú mikroflóru. Rovnako tak v oblasti intímnych partií. Pokiaľ v tejto oblasti dôjde k ich premnoženiu, objavujú sa pocity svrbenia, výtoky alebo nepríjemný zápach. To sú príznaky kvasinkovej infekcie. Dôvodom je narušenie pH. Vhodnú rovnováhu pomáha udržovať, okrem iného, správna intímna hygiena. Vhodné prípravky ponúka značka GYNELLA®. Svoju rolu hrá tiež vhodné oblečenie – malo by byť bavlnené a voľnejšieho strihu. Dbať by sme mali aj na správnu stravu, ktorá by nemala obsahovať nadbytočné množstvo cukrov a bielej múky. Pozor by sme si mali dávať aj na stres a zdravý životný štýl.
Pri opakovaných ťažkostiach je potrebné navštíviť lekára.